
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 3.4 V |
| Output Current | 3.5 A |
| Output Voltage | 41.2 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Supply Voltage | 42 V |
| Min Supply Voltage | 3.4 V |
| Max Output Current | 3.5 A |
| Quiescent Current | 2.5 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 2.2 MHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 970 mV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Output Voltage | 42 V |
| Max Duty Cycle | 99 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago) |
| Function | Step-Down |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
